PLAYSTATİON

PLAYSTATİON 3:

PlayStation 3

PlayStation 3
PlayStation 3 logo

PlayStation 3 Logo neu.svg

PS3Versions.png

En üstte PlayStation 3’ün ilk, hemen altında ise yeni logosu görülmektedir. Üçüncü resmin sol tarafında şişman kasa, sağ tarafında ince kasa, ön tarafta ise DualShock 3 oyun kumandası yer almaktadır.
Geliştirici Sony Computer Entertainment
Üretici Sony EMCS, Foxconn, ASUSTeK[1]
Ürün ailesi PlayStation
Tip Video oyunu konsolu
Nesil Yedinci nesil
Çıkış tarihi 11 Kasım 2006
Satış rakamı +72,5 milyon (9 Şubat 2013 itibariyle)[2]
Medya
İşletim sistemi XrossMediaBar
Sistem yazılımı 4,70 sürümü
(18 Ekim 2011)[3]
CPU 3,2 GHz Cell Broadband Engine (PPE ve 7 SPE ile birlikte)
Depolama kapasitesi 2,5 inç SATA sabit disk
(20 GB, 40 GB, 60 GB, 80 GB, 120 GB, 160 GB, 25 GB, 320 GB, 500 GB (geliştirilebilir)
Hafıza 256 MB sistem ve 256MB video
Görüntü
Grafik 550 MHz NVIDIA/SCEI RSX ‘Reality Synthesizer’
Kontrolör girişi Sixaxis, DualShock 3, Logitech Driving Force GT, Logitech Cordless Precision Controller, standart USB oyun kumandaları, GT Force, ritim oyunu oyun kumandaları, PlayStation Move, GunCon 3, PlayStation Portable, klavye ve fare
Bağlantı
Çevrim içi servisler PlayStation Network
En çok satış yapan oyun Call of Duty: Black Ops (satış rakamı yok)[4]
Geriye uyumluluk PlayStation (tüm modeller)
PlayStation 2 (20 GB, 60 GB ve bazı (CECHExx) 80 GB modeller)
Önceli PlayStation 2
Ardılı PlayStation 4

PlayStation 3 (Japonca: プレイステーション3Pureisutēshon Surī; resmî olarak PS3 şeklinde kısaltılır[5]), Sony Computer Entertainment tarafından üretilen ve PlayStation 2‘nin ardından gelen PlayStation serisinin üçüncü video oyunu konsolu. Yedinci nesil video oyun konsollarından olan PlayStation 3, satış bakımından Microsoft‘un Xbox 360 ile Nintendo‘nun Wii isimli konsollarıyla rekabet halindedir. İlk olarak 11 Kasım 2006’da, Japonya‘da satışa sunulan konsol,[6] kısa bir süre sonra tüm dünyada piyasaya sürüldü.[7] Üretilen ilk sürümler, sabit diskin kapasitelerine göre 12 ve 60 gigabaytlık modellerdi. Birkaç ay sonra ise 40, 80 ve 160 gigabaytlık modeller üretildi.

2009’un Eylül ayından itibaren daha az yer kaplayan ve daha az eneji tüketen ince kasalı PlayStation 3 modeli piyasaya sürüldü. PS3 Slim ilk olarak 120GB’lık modeller ile, Ekim 2009’dan itibaren ayrıca 250GB’lık modeller ile raflardaki yerini almıştır. Bu modellerin içerdikleri yeni özelliklerin yanı sıra, PlayStation 2 oyunları ile uyumluluk özelliği ve üçüncü parti işletim sistemi kurulumu özelliği kaldırılmıştır.

Donanım

PPE’nin L2 ön belleği 256Kb ve bir adet VMX Vektör ünitesine sahip. SPE’lerden her birinin ise 128Kb local belleği bulunuyor ve tüm SPE’ler birbirleriyle oldukça hızlı şekilde iletişim kurabilecek şekilde birbirlerine Element Interconnect Bus ile bağlı durumdalar.

PS3’ün teoride açıklanan toplam kayar-nokta performansı (floating point performance) 2.18 TFLOPS. Bu değer, PS3’ün işlemci ve grafik işlemcisinin toplam gücü iken Cell tek başına 204 GFLOPS’luk bir güce sahiptir.

PS3 hafıza olarak toplamda 512 MB’lık bir hafızaya sahip ve 2 parça 256 MB hafızadan oluşuyor. İşlemci çalışma frekansıyla aynı hız değerine (3.2 GHz) ve 64 bit versiyonuna sahip olan 256 MB’lık XDR DRam sistem için atanmış durumda. Bunun yanında grafik işlemcisinin kullanımı için, bellek arayüzü olarak 256 MB’lık bir GDDR-3 video-ram’ine sahip. GDDR-3’ün çalışma frekans hızı 1400 MHz, veriyolu 128 bit.

PS3, grafik işlemcisi olarak Nvidia‘nın özel olarak tasarladığı RSX adı verilen grafik çipini kullanıyor. RSX, dünyanın en büyük oyun organizasyonu olan E3‘te (2005) ve 2006’daki Game Developer’s Conference‘da açıklanan bilgilere göre Nvidia’nın G70/NV47 mimarisini kullanıyor. 550 MHZ hızında ve 128-bit piksel işleme yeteneği sahip. 1,8 TFLOPS gücünde ve günümüzün en gelişmiş video arayüzü olan HDMI 1.3 ile dijital video çıkışı sunuyor. RSX, kendine atanmış olan 256MB’lık GDDR-3 yanında gerektiğinde 256 MB’lık sistem hafızası olan XDR’ıda kullanımına katabiliyor. Son özellikleri ise halen açıklanmış değil. Yapılan açıklamalara göre RSX, Nvidia’nın şimdiye dek yapmış olduğu en karmaşık grafik çipi ve Cell ile birlikte uyumlu çalışabiliyor.

PS3 ile birlikte gelen diğer bir yenilik ise Sony’nin önderlik ettiği yeni jenerasyon optik disk formatı olan Blu-ray. PS3 optik sürücü olarak 2x hızında Blu-Ray sürücü kullanıyor. Bu çift katmanda toplamda 50 GB’a kadar veri okunabilmesi anlamına geliyor ve Sony`nin yeni Blu ray diskleri artik 100 GB’a, artı olarak satışta olmayan ama gerçekleştirilmiş Blu ray diski 200GB’a kadar ulaşabiliyor. Önceki nesil optik disk formatları olan CD ve DVD diskler ise PS3’ün Blu-Ray sürücüsünde yine okunabilir durumda olacaklar.

PS3 konfigürasyon şeçimine bağlı olarak 20GB veya 30GB’lık 1.5″ SATA sabit diske sahip. Bunun yanında Tokyo Game Show‘da Sony’nin yapmış olduğu açıklama ile her 2 modelde HDMI çıkışa sahip olarak piyasaya sürülecek. Daha önce yapılan açıklamalarda sadece 60GB’lık modelde HDMI çıkış bulunacağı belirtiliyordu. Konsol 1080p’de (1920*1080progresivve) dahil olmak üzere HDTV çözünürlüklerine destek veriyor. Hdmi çıkış yanında 1 adet analog çıkışa ve bir adet dijital ses çıkışına sahip. Gigabit ethernet (10/100/1000 Mbps) her 2 konfigürasyonda standart olarak yer alıyor.

20 GB’lığa nazaran, 60 GB’lık modelde yer alan diğer farklılıklar; Wi-Fi desteği ile birlikte konsolun ön bölmesine yer alan Memory Stick, Sd ve Compact flash kartları okuyabilen bir kart okuyucuya sahip olması.

PS3’te bunlar dışında Bluetooth 2.0 desteği bulunuyor Kablosuz bağlantı arayüzü olarak Bluetooth kullanan PS3 kontrolleri (SIXAXIS) 7 adede kadar yükselebiliyor. Konsol 4 adet de USB 2.0 girişine sahip. (40GB’lık modelde 2 adet bulunuyor)

Model Özellik Karşılaştırmaları

Model Özellikler Mevcut renkler İlk satışa sunulduğu tarih Üretimde Mevcut paketleri
20 GB
CECHBxx
NTSC
Yok
 • Siyah, Açık Siyah
Hayır[8] Bilinmiyor
60 GB
CECHAxx
NTSC
 • Siyah, Krom
Hayır
60 GB
CECHCxx
PAL

(MGS4 paketiyle beraber satılanlar DualShock 3 oyun kolu)

80 GB
CECHExx
NTSC
 • KA Ağustos 2007
40 GB
CECHGxx
CECHHxx
CECHJxx
PAL, NTSC[11]
 • Piano Black
 • Ceramic White [b]
 • Satin Silver[c][12]

(All with Satin Silver trim)

 • Gun-Metal Grey, Gun-Metal Grey trim [d][13]
 • NA JP November 2007
Hayır[14]
80 GB
CECHKxx
CECHLxx
CECHMxx
PAL, NTSC[14][16]
 • Siyah
 • Seramik Beyaz
 • Satin Silver [c]

(All with Satin Silver trim)

 • JP Ekim 2008
Hayır
160 GB
CECHPxx
CECHQxx
PAL, NTSC[24][25]
 • Siyah
 • KA November 2008
 • AVR October 2008
120 GB slim
CECH-20xxA
CECH-21xxA
PAL, NTSC
 • Kömür Siyahı
 • NA EU 1 Eylül, 2009
Evet
250 GB slim
CECH-20xxB
CECH-21xxB
PAL,[27] NTSC
 • Kömür Siyahı
 • Pembe ve Beyaz[f]
160 GB slim
CECH-25xxA[41]
PAL, NTSC[42]
320 GB slim
CECH-25xxB[41]
PAL, NTSC[42]
 • Charcoal Black

Key:

“Birinci nesil”

“İkinci nesil”

“Üçüncü nesil”

“Dördüncü nesil”


Tüm siyah ve beyaz modeller parlak görünüme sahiptirler[46]
Tüm modellerde: Blu-ray/DVD/CD sürücüsü, HDMI 1.3a,[47] Bluetooth 2.0, Gigabit Ethernet (10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T) ve PlayStation 1 Yazılım emulasyonu ile geriye dönük uyumluluk.[48][49]
Model numaraları bölgelere göre farklılık gösterebilr. See PlayStation 3 hardware – model numbers for details.

 a Linux desteği sistem yazılımı 3.21 ile ortadan kaldırıldı. Bakınız Removal of “OtherOS” support

 b Seramik beyaz modeli sadece asya ve japonya içindir.
 c Gümüş modeli sadece asya ve japonya içindir.
 d Metalik gri modeli sadece MGS4 paketi içindir.
 e Yakuza 3 paketi seramik beyaz kasaya sahipti ve üzerinde gri ejderha motifleri vardı. Bu paket 10.000 stokla sınırlıydı.[20][50]
 f Pembe ve beyaz modeller sadece asya ve japonya içindir Final Fantasy XIII paketi Final Fantasy XIII oyunundaki karakterin pempe tasamrımına sahipti, “Lightning” kasasında.

PlayStation 3 Super Slim

Yasal Olarak Yazılım Kopyası Oluşturulma Ve Kullanım Hakkı

Yasal yazılım lisans sözleşmelerine yer alan orijinal yükleme diskinin kullanıma ve zamana bağlı etkiler sonucu üzerinde taşıdığı veriler kaybolacaktır.

bu nedenle orijinalden yeni bir kopya oluşturduktan hemen sonra orijinal medyanın imha edilmesi maddesi yer almaktadır fakat illegal kopyaların sistemde çalışmaması için uygulanan kopya koruma sistemleri yasal olarak orijinal ürün alan kullanıcıların kullandıkları yazılımı yedekleme sorunu yaşamalarına ve dolaylı olarak yasal yazılım lisans sözleşmesinde yer alan maddelerin üretici firmalar tarafında yeni bir yasal orijinal kopyayı sunmaması sonucu yasal olarak yazılım alanların hukuki açıdan mağdur olmasına sebep olmaktadır.

bu nedenden ötürü birçok ülkede yasal orijinal kopyalama ve yasal kopya kullanımı bölgesel mahkeme kararına göre serbest olduğu için yasal kopya oluşturma ve bu kopyanın çalıştırılması için modifiye çip kullanımı bölgesel olarak serbesttir.

PSgroove ve diğer yöntemler hakkında

PSgroove yönteminde ise içinde programlana bilinir usb portu içeren tüm işlemci içeren tüm donanımları destekler.

ipod için “RockBoxPSGroove” yazılımı uygulama videoları [51][52]

önemli not bu videodaki yönetem uygulanırsa ipod usb üzerinde sinyal üreteceği için bilgisayar tarafından ipod olarak algılanmayacaktır. ipodu eski haline getirmek için wikipedia sayfasındaki “ipod kurtarma modu” ile ilgili makaleyi okumanız önerilir.

LAN tünel yöntemi ile multiplay oyun özelliği

ayrıca bakınız : LAN tünel

Backup konusunda çeşitli Eleştiriler

konusunda uzman birçok oyun editörü ve otoriteler tarafından

bu kadar gelişmiş bir oyun sisteminin basit bir devre elemanı ve yazılımla kırılması oldukça şaşırtıcı olarak değerlendirilmektedir. bu durumun firmanın daha önceki konsol serilerindeki ticari satış başarısı açısından dolaylı olarak 3 maymunu oynadığı ve stoklarda kalmış olan eski versiyonların satışını kolaylaştırmak için düşük firmware‘li stokların eritilmesi için firmanın yaptığı bir oyun olarak firma eleştiriler almaktadır.

ve bu konuda yapılan yorumlar şu ana kadar çıkmış oyunlar için yedekleme yapılabilinmesi olası gibi ama yeni çıkacak oyunlar için bu mümkün olmayacak ! tabi her 5 yılda bir mod chip benzeri bir donanımla zaten güncel satışı olmayan oyunların dolaylı olarak 5 yılda bir ücretsiz dağıtmasıyla aynı şeyden başka bir şey olmadığı şeklinde yorumlar dikkati çekmektedir.

 

PLATSTATİON 4:

PlayStation 4

PlayStation 4
PlayStation 4 logo and wordmark.svg
PS4-Console-wDS4.jpg
Geliştirici Sony Computer Entertainment
Üretici Sony, Foxconn
Ürün ailesi Playstation
Tip Oyun konsolu
Nesil 8.Nesil
Çıkış tarihi
 • KA 15 Kasım 2013
 • AV 29 Kasım 2013
 • JP 22 Şubat 2014
Tanıtım fiyatı 399$
Satış rakamı Dünya çapında: 20.2 Milyon 1 Mart 2015 tarihinde
Medya Blu-ray, DVD
CPU 8 Çekirdekli AMD Jaguar x86-64 İşlemci
Depolama kapasitesi 500 GB HDD (Arttırılabilir)
Hafıza 8 GB GDDR5
Görüntü 1080p, 1080i çözünürlük, 4K
Grafik AMD Radeon tabanlı grafik motoru
Giriş USB 3.0, HDMI, AUX, Dijital Çıkış (Optik)
Kontrolör girişi DualShock 4, PlayStation Move, PlayStation Vita,Sony Xperia Z3
Kamera PlayStation Camera
Bağlantı 802.11 b/g/n Wireless, Bluetooth 2.1, Ethernet 10/100/1000
Çevrim içi servisler PlayStation Network
Geriye uyumluluk PlayStation Now (Beta)
Önceli PlayStation 3
Resmî site http://tr.playstation.com/ps4/

PlayStation 4 (Japonca:プレイステーション4), 20 Şubat 2013 tarihinde tanıtılan Sony‘nin PlayStation oyun konsolu ürününün dördüncü versiyonudur. Resmi olarak Amerika’da 15 Kasım 2013, Avrupa’da 29 Kasım 2013, Çek, Macaristan, Slovakya, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Kuveyt, Katar, Bahreyn, Umman ve Türkiye’de ise 13 Aralık 2013’te; Japonya’da ise 22 Şubat 2014’te satışa sunulmuştur.

Özellikleri

Sony tarafından açıklanan resmi sistem özellikleri:

 • Anakart: AMD tarafından özel olarak tasarlanmış anakart.
 • İşlemci: Düşük güç tüketen x86-64, 8 çekirdekli AMD “Jaguar” işlemci
 • Grafik ünitesi: 1,84 TFLOPS, yeni nesil AMD Radeon™ tabanlı grafik motoru
 • RAM: 8GB – GDDR5 – 5500MHz
 • Medya oynatıcılar: Blu-ray Drive 6X, DVD 8X
 • Giriş/Çıkış: 2x USB 3.0, HDMI, AUX, Dijital Çıkış (Optik)
 • Bağlantı: Ethernet 10/100/1000, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 2.1

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir