GRAND THEFT AUTO (SERİ)

Grand Theft Auto (seri)

Grand Theft Auto (seri)
Grand Theft Auto logo series.svg
Serinin Grand Theft Auto III’den beri kullanılan logosu
Geliştirici(ler) Rockstar North
(eski adıyla DMA Design)
Rockstar Leeds
Rockstar Toronto
Rockstar Lincoln
Yayımcı(lar) Rockstar Games
Capcom (Japonya, 2001–2008)
Tasarımcı(lar) David Jones
Dan Houser
Sam Houser
Mike Dailly
Zachary Clarke
Platform(lar) Android
Dreamcast
Game Boy Color
Game Boy Advance
iOS
Microsoft Windows
MS-DOS
Nintendo DS
OS X
PlayStation
PlayStation 2
PlayStation 3
PlayStation 4
PlayStation Portable
Xbox
Xbox 360
Xbox One
Tür(ler)i Aksiyon-macera, serbest dünya, suç

Grand Theft Auto, resmi kısaltması ile GTA, oyun programcısı David Jones ve Mike Dailly, Dan ve Sam Houser kardeşler ile oyun tasarımcısı Zachary Clarke tarafından yaratılan video oyunu serisidir. İlk olarakRockstar North (eski adıyla DMA Design) tarafından Birleşik Krallık’da geliştirilmiş ve Rockstar Games tarafından yayımlanmıştır. Serinin adı büyük otomobil soygunu anlamına gelen “grand theft auto” teriminden gelmektedir.

Seride geçen hayali mekanlar Amerikan şehirlerinden esinlenilerek tasarlanmıştır. Oyunlar oyuncuların hikayede ilerleyebilmek için görev yapabildikleri, bununla birlikte aksiyon-macera, sürüş, rol yapma, gizlilik veyarış elementlerini de içeren serbest dünya üzerine odaklanmıştır. Serinin konusu genellikle Amerikan kültürünün komedi ile eleştirisi olsa da yetişkinlere yönelik doğası ve şiddet teması ile tartışmalara neden olmuştur. Oyunların konusu suç dünyası içerisinde farklı nedenlerle yükselmeye çalışan farklı ana karakterlere odaklıdır. Yan karakterler genellikle ana karaktere ya da onun örgütüne ihanet eden veya ana karakterin ilerlemesini yavaşlatan karakterlerden oluşmaktadır.

Video oyunu geliştiricisi DMA Design günümüzde on oyun ve dört geliştirme paketine sahip olan seriyi geliştirmeye 1997 yılında başlamıştır. Serinin üçüncü oyunu Grand Theft Auto III üç boyutlu grafikleri seriye kazandırmış ve bir dönüm noktası olması sebebiyle ilham kaynağı olduğu gibi serbest dünya aksiyon oyunlarının “Grand Theft Auto benzeri” adlandırılmasına neden olmuştur. Sonraki oyunlar Grand Theft Auto III’nin kurduğu konsepti devam ettirmiştir. Michael Madsen, Ray Liotta, Burt Reynolds, Dennis Hopper, Danny Trejo, Gary Busey, Samuel L. Jackson, Chris Penn, James Woods, Joe Pantoliano, Debi Mazar, Jenna Jameson, Frank Vincent, Robert Loggia, Ricky Gervais, Andy Dick, Debbie Harry, Kyle MacLachlan, Phil Collins and Peter Fonda gibi sinema ve müzik sanatçıları çeşitli karakterleri seslendirmiş ve Aralık 2012 itibariyle seri, toplamda 125 milyondan fazla kopya satarak ticari başarı sağlamıştır. Grand Theft Auto serisinin dördüncü döneminde Michael Hollick, Jason Zumwalt ve Scott Hill gibi daha az tanınan aktörlere yer verilmiştir.

Genel görüş

Her oyunu oyuncuları büyük bir şehirde taklitçi ya da suça ortak olmayı ve oyunun verdiği yönergeler aracılığıyla organize suç dünyasında yükselmeye çalışan bir birey olmasını sağlar. Oyuncu yeraltı dünyasındaki önemli kişiler ve büyük idoller (örn: Mafya babası) tarafından hikayenin ilerleyişine göre çeşitli görevler almaktadır. Adam öldürme ve bazı ağır suçlar olağandır. Taksi kullanma, sokak yarışı yapma, otobüs kullanma ya da helikopter ve uçak kullanmayı öğrenme gibi aktiviteler(aynı zamanda görev olabilen) eklenmiştir.

Grand Theft Auto III ve sonraki oyunlarında daha fazla seslendirme, radyo istasyonu ve Amerikan kültürünü yansıtan müzikler kullanılmıştır.

Kurgu:

Grand Theft Auto serisi gerçek dünyanın kurgulanmış ve farklı zaman dilimlerindeki yerlerinde geçer. Serinin New York’dan esinlenilerek tasarlanan Liberty City, Miami’den esinlenilerek tasarlanan Vice City, Los Angeles’dan esinlenerek tasarlanan Los Santos, San Francisco’dan esinlenerek tasarlanan San Fierro, Las Vegas’dan esinlenerek tasarlanan Las Vanturas ve California’dan esinlenilerek tasarlanan birçok şehri, kırsal alanı, dağlık alanı ve kasabayı içinde bulunduran San Andreas eyaletinde geçmektedir. İlk oyundaki San Andreas eyaletinde yalnızca San Francisco’dan esinlenilmiştir. Eklenti paketleriyle oyun şehri Londraüzerine inşa edilmiştir.

Oyunlar

Yıl Oyun Geliştirici Platform Dünya[5]
Konsol Bilgisayar Taşınabilir Mobil
1997 Grand Theft Auto (video oyunu) DMA Design PS1 Windows, MS-DOS GBC 2D
1999 Grand Theft Auto: London, 1969 PS1 Windows, MS-DOS
Grand Theft Auto: London, 1961 Windows
Grand Theft Auto 2 PS1, Dreamcast Windows GBC
2001 Grand Theft Auto III PS2, Xbox Windows, Mac OS X iOS, Android 3D
2002 Grand Theft Auto: Vice City Rockstar North PS2, Xbox Windows, Mac OS X iOS, Android
2004 Grand Theft Auto: San Andreas PS2, Xbox Windows, Mac OS X iOS, Android
Grand Theft Auto Advance Digital Eclipse GBA
2005 Grand Theft Auto: Liberty City Stories Rockstar Leeds PS2 PSP iOS, Android
2006 Grand Theft Auto: Vice City Stories PS2 PSP
2008 Grand Theft Auto IV Rockstar North PS3, Xbox 360 Windows HD
2009 Grand Theft Auto IV: The Lost and Damned PS3, Xbox 360 Windows
Grand Theft Auto: Chinatown Wars Rockstar Leeds PSP, DS İOS,Android
Grand Theft Auto: The Ballad of Gay Tony Rockstar North PS3, Xbox 360 Windows
2013 Grand Theft Auto V PS3, Xbox 360,PS4. Xbox One Windows
Not: dagger PlayStation Network ve Xbox Live Marketplace üzerinden yeniden yayımlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir