ATATÜRK VE ÇOCUKLAR

 

ATATÜRK’ÜN ÇOCUKLARA VERDİĞİ DEĞER

 

 

Mustafa Kemal Atatürk, çocukları çok seven ve onlara değer veren bir liderdi. İşte çocuklarla ilgili unutulmayan 10 açıklaması ve eşsiz fotoğraflar:

ÇOCUKLAR HER TÜRLÜ İHMAL VE İSTİSMARDAN KORUNMALI, ONLAR HER KOŞULDA YETİŞKİNLERDEN DAHA ÖZEL ELE ALINMALIDIR.”

 

ÇOCUKLAR GELECEĞİMİZİN GÜVENCESİ, YAŞAMA SEVİNCİMİZDİR. BUGÜNÜN ÇOCUĞUNU, YARININ BÜYÜĞÜ OLARAK YETİŞTİRMEK HEPİMİZİN İNSANLIK GÖREVİDİR.”

ÇOCUK SEVGİSİ İNSAN SEVGİSİ İÇİN BİR İHTİYAÇTIR.”

GELECEK İÇİN HAZIRLANAN VATAN EVLATLARINA, HİÇBİR GÜÇLÜK KARŞISINDA YILMAYARAK TAM BİR SABIR VE METANETLE ÇALIŞMALARINI VE ÖĞRENİM GÖREN ÇOCUKLARIMIZIN ANA VE BABALARINA DA YAVRULARININ ÖĞRENİMİNİN TAMAMLANMASI İÇİN HİÇBİR FEDAKARLIKTAN ÇEKİNMEMELERİNİ TAVSİYE EDERİM.”

HEDEFE YALNIZ ÇOCUKLARI YETİŞTİRMEKLE ULAŞAMAYIZ! ÇOCUKLAR GELECEĞİNDİR. ÇOCUKLAR GELECEĞİ YAPACAK ADAMLARDIR. FAKAT GELECEĞİ YAPACAK OLAN BU ÇOCUKLARI YETİŞTİRECEK ANALAR, BABALAR, KARDEŞLER HEPSİ ŞİMDİDEN AZ ÇOK AYDINLATILMALIDIR Kİ, YETİŞTİRECEKLERİ ÇOCUKLARI BU MİLLET VE MEMLEKETE HİZMET EDEBİLECEK, YARARLI VE FAYDALI OLABİLECEK ŞEKİLDE YETİŞTİRSİNLER! HİÇ OLMAZSA YETİŞTİRMEK LÜZUMUNA İNANSINLAR! OKULLARDAN BAŞKA; GAZETELER, KÜÇÜK DERGİLER KÖYLERE KADAR YAYINLANIP DAĞITILMALIDIR. BİZİM KÖYLÜMÜZ NE GAZETE NE DERGİ OKUMAZ. BİLENLER BİLMEYENLERİ TOPLAYIP, OKUTMAYI, ONLARA OKUMAYI ANLATMAYI BİR VAZİFE BİLMELİDİR.”

YETİŞECEK ÇOCUKLARIMIZA VE GENÇLERİMİZE TAHİLİN HUDUDU NE OLURSA OLSUN, EN EVVEL, HER ŞEYDEN EVVEL TÜRKİYE’NİN İSTİKLALİNE, TEMELİ BENLİĞİNE, MİLLİ GELENEKLERİNE DÜŞMAN OLAN UNSURLARLA MÜCADELE ETMEK LÜZUMU ÖĞRETİLMELİDİR.”

BÜYÜK BAŞARILAR, DEĞERLİ ANALARIN YETİŞTİRDİKLERİ SEÇKİN ÇOCUKLARIN YARDIMIYLA MEYDANA GELİR.”

ÇOCUKLARIMIZI ARTIK DÜŞÜNCELERİNİ HİÇ ÇEKİNMEDEN AÇIKÇA İFADE ETMEYE, İÇTEN İNANDIKLARINI SAVUNMAYA, BUNA KARŞILIK DA BAŞKALARININ SAMİMİ DÜŞÜNCELERİNE SAYGI BESLEMEYE ALIŞTIRMALIYIZ. AYNI ZAMANDA ONLARIN TEMİZ YÜREKLERİNDE; YURT, ULUS, AİLE VE YURTTAŞ SEVGİSİYLE BERABER DOĞRUYA, İYİYE VE GÜZEL ŞEYLERE KARŞI SEVGİ VE İLGİ UYANDIRMAYA ÇALIŞILMALIDIR.”

TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN, ÖZELLİKLE BUGÜNKÜ GENÇLİĞİNE VE YETİŞMEKTE OLAN ÇOCUKLARINA HİTAP EDİYORUM: BATI SENDEN, TÜRK’TEN ÇOK GERİYDİ. MANADA, FİKİRDE, TARİHTE BU BÖYLEYDİ. EĞER BUGÜN BATI TEKNİKTE BİR ÜSTÜNLÜK GÖSTERİYORSA, EY TÜRK ÇOCUĞU, O KABAHAT DA SENİN DEĞİL, SENDEN ÖNCEKİLERİN AFFEDİLMEZ İHMALİNİN BİR SONUCUDUR. ŞUNU DA SÖYLEYEYİM Kİ, ÇOK ZEKİSİN!.. BU BELLİ. FAKAT ZEKANI UNUT!.. DAİMA ÇALIŞKAN OL!”

MİLLETİN BAĞRINDA TEMİZ BİR NESİL YETİŞİYOR. BU ESER (TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ) ONA BIRAKACAĞIM VE GÖZÜM ARKAMDA OLMAYACAK.”

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir