BİTLOCKER KIRILDI

Bitlocker kırıldı
Dosyaları korumak için internet üzerinde çeşitli çözümler sunulmuş durumda. Belki de bu çözümler arasında en popüleri ve zahmetsiz olanı dosyalarınızı şifrelemek.

Dosyalarınızı şifreleme konusunda oldukça başarılı olan ve problemsiz çalışan Bitlocker, uzun süredir Windows’a entegre bir şekilde geldiği için kullanım oranı en yüksek şifreleme yazılımlarından birisi.

Fakat geçtiğimiz günlerde Bitlocker yazılımının saniyeler içerisinde tamamen devre dışı bırakılabilen bir güvenlik açığı keşfedildi.

Bitlocker’da güvenlik açığı!
İşletim sistemi güncellenirken shift ve F10 tuşuna basılı tutarak Bitlocker’ın devre dışı kaldığını farkeden güvenlik araştırmacıları durumu hemen Microsoft’a bildirdi.

Kötü niyetli kişilerin açılan komut satırı penceresinden şifrelenmiş bütün içeriklere ulaşma yetkisine sahip olduğunu belirten güvenlik araştırmacıları, işletim sisteminin güncellenirken Bitlocker’ı otomatik olarak devre dışı bıraktığını belirtti.

 
Üstelik bunu yapabilmeniz için yönetici hesabınızın olması gibi bir şart yok, misafir kullanıcı olarak güncelleştirmelerin yüklenmesini seçerseniz dahi şifrelenmiş dosyalara ulaşabiliyorsunuz.

Microsoft tarafından da kritik olarak kabul edilen açık için önümüzdeki dönemlerde bir güvenlik yamasının yayınlanması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir