İNTERNETİN BABASI

Tim Berners-Lee

Tim

İlk internet sunucusu

Sör Tim Berners-Lee (d. 8 Haziran 1955, Londra), İngiliz bilgisayar profesörü.

1989’da CERN laboratuvarlarında HTML işaretleme dilini geliştirerek Dünya Çapında Ağ (WWW) olarak da tanımlanan bilgi paylaşım sistemini kurmuştur.

Web’in babası kabul edilir. Aynı zamanda ilk Ağ tarayıcısı yazılımını, 1990 yılında, geliştirmiştir. 1994 yılında Ağ ile ilgili standartları dünya çapında belirleyecek açık bir kurum olan W3C’yi kurmuştur, halen de başkanlığını yapmaktadır.

Oxford Universitesine gitti ve Fizik dalında diplomasını aldı. HTML kodunu daha cok tanıtabilmek için John Pool’s Image kampanyasında işe girdi. 2004 yilinda Southampton Üniversitesinden kendine sunulan araştırma pozisyonunu kabul etti. Ancak şu an İngiltere başkanı Gordon Brown’in istegiyle Ingiliz hukumetinin internet projesi üzerinde çalışmaktadır.

İnsanlık kültürüne katkılarından ötürü 2004 yılında kendisine İngiltere Kraliçesi tarafından sör (sir) unvanı verilmiştir.

Berners-Lee, şu anda World Wide Web Consortium’un (W3C) başkanı, MIT’de kıdemli araştırmacı ve Southampton Üniversitesi’nde bilgisayar bilimleri profesörüdür.

Ünlü Sözü ; “İnternetteki gezintiniz Dünyayı etkiliyor”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir