BİLGİSAYARLARIN ÖNEMLİ BİR EKSİĞİ DÜZELTİLİYOR

Bilgisayarların önemli bir eksiği düzeltiliyor!

Microsoft, gelecekte sunulacak windows 10 tabanlı dizüstü bilgisayarlar için donanım gereksinimlerini artırıyor. Bundan böyle dizüstülerde dokunmatik yüzeyler (touchpad) çok daha hassas olmak zorunda!

Windows 10 dizüstü bilgisayarlarda daha iyi dokunmatik yüzeyler

Microsoft, Çin’de gerçekleştirilen WinHEC konferansında Windows 10 dizüstü bilgisayarlar için daha performanslı ve hassas dokunmatik yüzeylerin sunulmak zorunda olacağını dile getirdi. Windows 10’un son sürümüyle birlikte hareket tabanlı özelliklerin gelmesi sebebiyle bu tür yüzeylerin bir gereklilik olduğunun altı çiziliyor. Bu anlamda bir PC’nin dokunuşları birçok yönden hissetmesi şart olarak görülüyor.

Şimdiye kadarki standart dokunmatik yüzeylerle bu dokunuşların algılanmasının mümkün olmadığı vurgulanırken şirketin Precision Touchpad adını verdiği Teknolojisini geliştirerek getirmesinin, birçok markanın yıllardır Windows tabanlı dizüstü bilgisayarların önemli bir handikapı için çözüm niteliğinde olacağı belirtiliyor.

Apple MacBook dizüstü bilgisayarlarda yer alan dokunmatik yüzeylerin oldukça hassas olduğu ancak birçok dizüstü bilgisayardaki bu yüzeyin uzun süre bOyunca adeta MacBook’lardakiyle kıyaslanamaz olduğu bir gerçek.

Öte yandan bu gerekliliğin tüm Windows dizüstüler için olmadığını belirtmek gerekiyor. Windows Donanım Uyumluluğu programı dahilindeki Windows 10 için hazır sertifikasyonunu almak isteyen şirketler Precision Touchpad teknolojisine uyumlu dokunmatik yüzeyler sunmak zorunda. Bu anlamda daha çok büyük markaların bu sertifikayı almak için teknolojiye uyumluluk göstermek isteyecekleri açık.

16-12/26/w10ptp02-1482777530.jpg

Şu an için Precision Touchpad standardına uygun dizüstü bilgisayarlar ise şu şekilde:

– Acer: Aspire R 15 R5-571T-57Z0

– ASUS: ROG GL502VT, Q534UX, Q324UA, Q304UA

– Dell: Inspiron 13,Inspiron 15, Inspiron 17, Latitude 12, Latitude 14, XPS 13, XPS 15

– Lenovo: Yoga 910

– Samsung: ATIV Book 9 Spin, Galaxy TabPro S, Notebook 7 Spin

Tabii ki Type Cover’lı Microsoft Surface ve Surface Book, Precision Touchpad teknolojisine çoktan hazır olarak sunuldu. Surface Book’un dokunmatik yüzeyinin oldukça başarılı olduğu da kabul edilmiş durumda.

Bundan böyle Windows dizüstülerde çok daha iyi dokunmatik yüzeyler görmeye hazır olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir