OLED EKRAN İPHONE FİYATLARINI ARTTIRABİLİR

OLED ekran, iPhone fiyatını artırabilir!

Bir çok analist Apple’ın bu yılki iPhone’da OLED ekrana geçeceğini düşünüyor. OLED ekranın tedarik sıkıntısı ve maliyeti sebebiyle şimdilik sadece bir modelde kullanılması bekleniyor. Mart ayında üretilmeye başlanması beklenen OLED ekranlar, Apple’a ek bir maliyet getirecek.

OLED ekranlı iPhone pahalı olabilir

OLED ekran geleneksel LCD panellerden daha pahalı.Cowen & Company’den Timothy Arcuri’nin yayınladığı yatırımcı notuna göre, OLED ekranlı iPhone 8 kararı, Apple için Mart ayında yaklaşık 50 milyon dolarlık maliyet artışına sebep olabilir. Bu artışın kaç adet yeni iPhone’a tekabül ettiği belirtilmemiş. Ama iPhone satış fiyatlarına yansıması muhtemel.

OLED paneller, daha düşük güç tüketimi ile daha pürüzsüz görüntüler veriyor. Çünkü pikselleri aydınlatmak için güç gerektiren bir arka plan ışığı gerektirmiyor. Arcuri, daha önce Apple’ın bir sonraki iPhone’unun, Samsung’un Galaxy S7 edge serisinde olduğu gibi 5.8 inç “sabit esnek” OLED ekranı ile gelmesini beklediğini söylemişti.

17-01/31/oled-iphone-8-1.jpg

Apple’ın bu yıl sadece büyük ekranlı iPhone modelinde (5.5 yada 5.8 inç) OLED ekran kullanması bekleniyor. Çünkü  dünyanın en büyük OLED üreticileri Samsung, Sharp, LG ve Japan Display gibi tedarikçilerin iPhone’ların tamamı için OLED ekran üretmeleri ancak 2018 yılında gerçekleşebilir.

Apple, eğer OLED ekranın getirdiği ek maliyet sebebiyle yeni iPhone’u daha pahalıya satarsa satış rakamları beklediği gibi olmayabilir. Şirketin fiyatlarda değişikliğe gidip gitmeyeceği merak konusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir