5 ADIMDA BİLGİSAYAR TEMİZLİĞİ

Bilgisayarınızı Gerçek Anlamda Temizleyin

Bilgisayarınızın içindeki kir ve toz onun performansını en çok etkileyen şeydir. Bir bez ve biraz alkol ile bilgisayarın kasasını ve klavyesini temizleyebilirsiniz. Ayrıca eğer imkanınız varsa, bilgisayarın içinde birikmiş olan kirden kurtulmak için havalandırma delikler, fanlar ve klavyeye basınçlı hava uygulamayı ihmal etmeyin.

“İndirilenler” Klasörünü Temizleyin

İndirilenler klasörünüzdeki artık ihtiyacınız olmayan fotoğraflar, programlar vb. dosyaları silmenizde fayda var. CCleaner gibi birçok program, geri dönüşüm kutunuzu temizler ve bunlar gibi klasörlere dokunmaz. Bu yüzden en güzeli, bu klasörleri elle temizlemektir.

Disk Birleştirmesi Yapın

Sabit diskinizde birleştirme (defrag) işlemi uygulayarak diskinizi optimize edebilirsiniz. Bu sayede daha fazla boş alan elde edersiniz ve sabit diskinizin daha verimli çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Başlangıçta Çalışacak Programları Düzenleyin

Her bilgisayarda bazı uygulamalar, bilgisayar başlatıldığında otomatik olarak çalışmaya başlar. Bu uygulamaların sayısının fazla olması bilgisayarın açılış hızının yavaşlamasına ve arka planda açık kalarak performansı olumsuz olarak etkilemesine neden olur. Bu yüzden sürekli olarak kullanmadığınız uygulamaları, bilgisayarın açılışında otomatik olarak başlamayacak şekilde ayarlarsanız bilgisayarınızın performansını artırabilirsiniz. Bunu Windows’ta Görev Yöneticisi’ndeki Başlangıç sekmesinden, Mac’te ise Sistem Tercihleri’ndeki Kullanıcılar ve Gruplar bölümünden ayarlayabilirsiniz.

Spam Klasörünü Temizleyin

Ara sıra e-posta hesabınızdaki spam klasörünü temizlemenizde fayda var. Sadece bununla da kalmayıp gelen kutusunda önemli e-postaların dikkat çekmesi için filtreler ayarlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir