APPLE KULLANICILARINA SİRİ TEHLİKESİ

Apple kullanıcıları için Siri tehlikesi!

Sesli asistanlar birçok işlevi yerine getirmemize yardımcı olan yararlı yazılımlar olsalar da, hakkımızdaki özel bilgileri hiçbir güvenlik önlemi olmaksızın paylaşabiliyor olmaları, bir hayli endişe verici. Zira yakın zamanda Apple’ın sesli asistanı Siri ile ilgili yaşanan bir olay bunun en büyük kanıtı.

Apple kullanıcıları için Siri tehlikesi!

Bir Twitter kullanıcısının anlattığı olaya göre unutulan bir iPhone’unun sahibi, Siri’ye sorulan birkaç basit soru neticesinde rahatlıkla bulunabilmiş.

Bulanan telefonda ilk önce Siri’ye “Ben kimim?” sorusu sorularak, cihaz sahibinin adı ve soyadı öğrenilmiş. Ardından “En çok kiminle konuşuyorum?” sorusu sorularak da cihazın sahibinin konuşma kayıtlarına erişilmiş.

17-02/25/apple-kullanicilari-icin-siri-tehlikesi-1.jpg

Sonraki sorulan benzeri birkaç basit sorunun ardından, cihaz sahibinin oturduğu ev adresine varıncaya kadar her türlü özel bilgisine erişilebilmiş. Ardından da kayıp telefon sahibine teslim edilmiş.

Her ne kadar yaşanan bu olay mutlu sonla bitmiş olsa da, söz konusu Siri açığından faydalanmak isteyen kötü niyetli insanlar da olacaktır. Dolayısıyla Apple kullanıcılarının bundan sonra Siri’ye fazla güvenmemelerinde fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir