GOOGLE ARTIK ROBOT MUSUN DİYE SORMAYACAK

Google, robot musunuz diye sormayacak

Google, güvenlik yapay zekası geliştirerek çok daha zeki olmasını sağlamış durumda. Bundan böyle, bazen oldukça can sıkıcı olan reCAPTCHA, gelişen yapay zeka sayesinde can sıkıcı kutucuk işaretlemeleri ya da bulmacalar ile robot olmadığınızı kanıtlamanızı istemeyecek.

Google reCAPTCHA tamamen değişiyor

Bilgisayarları ve İnsanları Ayırmak için Tamamen Otomatik Açık Turing Testi’nin İngilizce baş harflerinin kısaltılmış hali olan CAPTCHA, bot’ları ve spam göndericileri engellemek üzere kullanılıyor ancak bu tehditler de her geçen gün daha komplike hale geliyor. Buna karşı CAPTCHA da giderek zorlaştırılmak zorunda kalınırken, bu durum artık insanları bile zorlar ve zaman kaybettirir hale getirdi.

17-03/10/recaptcha-02.jpg

2014 yılındaysa Google, reCAPTCHA’yı duyurdu ve basit kutucuk işaretlemeler yerine bulmacalar çözülmesini sağladı. Sitedeki davranışlarınızdan insan olup olmadığınızı analiz eden yöntem ile bir insanın aksine onay kutusunda ölü noktayı tıklayabilme ihtimali daha yüksek olan robotlar ayırt edilebiliyor. Şüpheli bir davranış görüldüğünde ise bir bulmaca çözmeniz ya da genellikle onay kutusu işaretlemeniz talep ediliyor.

Şimdi ise Google’ın gelişmiş risk analiz motoru olarak andığı yapay zekası arka planda çalışarak gerçek kişi olup olmadığınızı tanımlayabilecek. Görünmez olan bu reCAPTCHA’nın sitedeki bazı düğmelere atanacağı ve siz farkına bile varmadan güvenlik kontrolünü gerçekleştireceği ifade ediliyor. Şüpheli bir trafik durumu keşfedildiğindeyse yine karşınıza bulmacalar çıkacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir