LİSELİLERE DİKKAT:MEB OKULLARDA SOSYAL MEDYA YASAK GETİRDİ

Liseliler Dikkat: MEB, Okullarda Sosyal Medya Kullanımına Yasak Getirdi!
MEB’e bağlı okullarda öğrencilerin okuldan herhangi bir görüntüyü sosyal medyada paylaşması yasal suç sayılacak.

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan okullarda sosyal medya kullanımına yönelik önemli bir karar geldi. MEB Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü, yayınladığı genelgeyle okulun sınırları içinde etkinlikler ya da serbest zamanlar da dahil olmak üzere sosyal medya kullanımına yasak getirdi.

Buna bağlı olarak okullarda çekilmiş olan tüm ses kayıtları, fotoğraf ve videoların internet ya da sosyal medya servisleri üzerinden paylaşılmasının yasak olduğunu belirten Milli Eğitim Bakanlığı, bu paylaşımların Anayasaya, uluslararası sözleşmelere ve 1739 sayılı kanuna aykırı olduğunu belirtiyor.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Anayasa’daki “kişisel verilerin korunması” yasası, Çocuk Hakları Sözleşmesi, Milli Eğitim Temel Kanunu ve Türk Ceza Kanunu gerekçe gösterdiği genelgede “Kişilerin psikolojik ve sosyal yönlerine olumsuz etki yapılacak her türlü ses, görüntü ve video kayıtlarının genel ağ ortamlarına yüklediği ve paylaştığı tespit edilenler hakkında ilgili mevzuatı çerçevesinde gerekli yasal işlemler başlatılacaktır” ibaresi yer alıyor.

Bu yasağın sadece liseler için değil, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı tüm okullar için geçerli olduğunu belirtmemizde de yarar var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir