YAZ GELİYOR BİSİKLET MODELİNİZİ SEÇİN

DAĞ BİSİKLETİ

Dağ bisikleti, adı üzerinde engebeli ve doğal arazilerde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Ancak günümüzde farklı kullanımlar için tasarlanmış çok farklı dağ bisikleti modelleri mevcuttur. Bu kadar model arasından hangisini seçmek gerekir?

Aileyle bisiklet gezilerinden doğa gezintilerine, dağ bisikletlerinin genelde önünde ve arkasında maşası vardır. Arka kısımda geneldesüspansiyon bulunmaz. Ön kısımda bulunan maşa, zemindeki engebelerin daha az hissedilmesini sağlar ve kullanıcıya konfor sağlar. Sert maşalar, daha hafif ve kısmen daha ucuzdur.
Arka kısımda bulunan süspansiyon (« tam süspansiyonlu bisiklette») çok engebeli zeminlerde kullanıcıya büyük konfor sağlar ve darbeleri emer.
Bisiklet sürerken, bisikletin pedalına baskı uygulanır ve bu sayede bisiklet gider. Bu sayede amortisöre de biraz basınç uygulanır. Zorlu arazilerde bisiklete binmek istiyorsanız tam süspansiyonlu bir bisiklet seçmenizi öneriyoruz.

« Freeride » bisikletler, çok engebeli arazileri, akrobasik hareketlerle hızlı şekilde aşmanızı sağlar.
Dağ bisiketleri çok zorlu testlerden geçirildikleri için çok sağlam bir yapıya sahip olmaları gerekmektedir.
V-brake frenli bisikletlerden ziyade inişlerde performansı çok daha yüksek diskli frenleri ve hem önde hem de arkada büyük süspansiyona (150 ve üstü) sahip dağ bisikletilerini tercih etmenizi öneriyoruz.
Uyarı: Freeride çok tehlikeli bir aktivitedir. Tereddüt duyduğunuz alanlarda asla bu aktiviteyi gerçekleştirmemenizi öneriyoruz! Freeride yaparken moto-cross faaliyetleri için tasarlanmış kasklara benzer kasklar kullanmanızı öneriyoruz!

HOBİ VE ŞEHİR BİSİKLETİ

Hobi bisikleti

Farklı zeminlerde ve farklı yerlerde hobi amaçlı bisiklete binenler için hobi bisikleti idealdir!
Hem spor yapıp hem gezmek ve eğlenmek isteyenler için hobi bisikletleri mükemmel bir seçimdir ve sizinle her yere gelir.
Uyarı: Farklı özelliklere sahip zeminlerde bisiklete bindiğiniz için bisikletinizin lastiğine iğne veya cam gibi küçük parçaların batıp iç lastiğinize zarar verme ihtimali çok yüksektir. Bu nedenle, yanınıza lastik tamir etme setini almayı unutmayın!

Şehir bisikleti

İş yerine, alışverişe, arkadaşlarla buluşmaya bisikletle gitmek istiyorsanız Şehir Bisikleti tam da size göre!
Bu bisikletlerin tekerlekleri çok büyük ve lastikleri çok incedir. Bu sayede asfaltta rahatça bisiklete binebilirsiniz. Ayrıca bu bisiklete sepet veya çanta gibi eşyalarınızı taşıyabileceğiniz aksesuarlar da takabilirsiniz. Şehir bisikletlerinin pratik ve rahat olması çok önemlidir!
Uyarı: Bisikletinizi hırsızlığa karşı korumak için birkaç dakikalığına da olsa bisiklet kilidiyle kilitlemeyi unutmayın! Eğer imkanınız varsa, akşam bisikletinizi eve alın çünkü hiçbir bisiklet kilidi %100 koruma sağlamaz. Şehir bisikleti

YOL BİSİKLETİ

Yol ve yarış bisikletleri spor amaçlı uzun mesafe bisiklete binenler için tasarlanmıştır.
Yol bisikletlerinde genelde 700 numara tekerlek (28 inç) ve asfalt zeminde sürtünmeyi azaltan ve yol tutuş özelliğini koruyarak çok hızlı giden çok ince lastikler bulunur.

Bir bisikletin inişlerde ve çıkışlarda rahatça gidebilmesi için çok sayıda vitese (18 vites ve üstü için en az 2 zincir dişlisi) sahip olması gerekmektedir.

Bu bisikletlerin seleleri de uzun sürüşlerde rahatlık sağlamak için ince yapılıdır. Son olarak bisikletin ağırlığı en önemli unsurlardan biridir, bisiklet ne kadar hafif olursa bisikletin hızlanması ve yavaşlaması o kadar kolay olur. Hem sağlam hem de hafif karbon kadrolar vardır ancak bu kadrolar klasik yol bisikletlerinde kullanılan alüminyum kadrolardan daha pahalıdır.

Uyarı: Kullanıcının boyuna göre birçok boyda bisiklet vardır. Rahat bir sürüş için kendinize en uygun boyu seçmeniz çok önemlidir. Size en uygun boyu seçtikten ve selenin boyunu kendinize göre ayarladıktan sonra bisiklete rahatça binmenin keyfine varabilirsiniz!

ÇOCUK BİSİKLETİ

Güvenli ve rahat bir şekilde bisiklete binmek için çocuğunuz en sağlam bisikleti hakediyor. Bisikletinizi çocuğunuzun boyuna göre seçmeniz çok önemlidir.

Küçük çocukların dengeli ve rahat şekilde bisiklete binmeleri için bisikletin yan kısımlarına iki küçük tekerlek takılabilir.

Uyarı: Güvenlik her şeyden önemlidir. Bisiklete binerken çocuğunuza kask takmayı unutmayın! Bu kaskların çocuklara özel kasklar olmasına dikkat edin!

Çocuğun boyu < 0m90 0m90-1m05 1m05-1m20 1m20-1m35 1m35-1m55
Bisikletin boyu Bebek
12 inç
3-4 yaş
14 inç
4-5 yaş
16 inç
6-7 yaş
20 inç
8 yaş ve üstü
24 inç

Çocuk bisikleti modelleri:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir