WHATSAPP VERGİ ARTIŞININ NEDENLERİNDEN BİR TANESİ

Operatör üzerinden kullanılan bütün kullanımlardan Özel İletişim Vergisi(ÖİV) alınıyor. Bu kullanımların eski ücretleri sesli görüşmelerde yüzde 25, sabit telefonlar ile sesli görüşmelerde yüzde 15, internet kullanımından yüzde 5 oranındaydı. Torba yasa tasarısı ile bütün hizmetlerin kullanımları yüzde 7.5 oranında sabitlenecek. Bu durum internet kullanımlarından alınan ÖİV oranının yüzde 50 artış göstereceği yönünde.

Telefon kullanımı her yıl artmasına rağmen ÖİV gelirleri her sene yerinde sayıyor. Son 4 yılda, her sene yaklaşık olarak 4 milyon 750 bin Türk Lirası ÖİV geliri elde ediliyor. Bu senenin sonunda ÖİV geliri büyük bir oranda düşüş yaşayabilir. Özel İletişim Vergisi’nin artışında internet üzerinde sesli,görüntülü ve yazılı görüşme yapmamızı sağlayan başta WhatsApp olmak üzere bütün iletişim uygulamlarının katkısının büyük olduğu düşünülüyor.

Son günlerdeki vergi artışları vatandaşı hiç memnun etmedi. Birçok vergi ise yüksek oranlarda zamlandı. Sizce bu yeni zamların bir tanesi de bu tip vergi açıkları olabilir mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir