Fabian Cancellara

!BİLGİ!

Fabian Cancellara “Spartaküs” lakaplı profesyonel yol bisikleti yarışçısı.

Röportaj

Zor mu ?

Sadece zor olsa iyi. Çok şey öğrenmem lazım. Profesyonel sporun dışındaki Dünya çok zor ama bana ilham veriyor. Eski hayatımda fiziksel bir yorgunluğum vardı,yeni hayatımda zihinsel olarak çok yoruluyorum ama bunu kendim seçtim.

Profesyonel sporculuğun ötesinde bir şeyler başarmak istiyorum. Hala genç,enerjik ve dinamik sayılırım. Evde oturmak,emekli hayatı yaşamak sıkılmak bana uygun şeyler değil. Tabii zor yönleri de yok değil,mesela sabahları erken kalmak için oldukça zorlanıyorum. Dün akşam,burada zirve sonrası bir sürü ilham verici insanlarla tanıştım. Sohbet ederken zamanın nasıl geçtiğini fark etmemişiz. Yattığımda saat 1 olmuştu bile ama sabah alarm yine 7`de çaldı ve kapatıp uyuma şansınız yok. Buna alışkın değilim. Son zamanlarda böyle uzun günler çok oluyor.

Başka Neler Yapıyorsunuz ?

Kendi şirketimi kurdum. 3 ortağız ve spor etkinlikleri düzenliyoruz,herkesin katılabileceği katılmak için profesyonel sporcu olmanıza gerek yok olmayan etkinlikler bunlar. Bisiklete binmeyi biliyorsanız “Chasing Cancellara Gran Fondo” katılabilirsiniz. Şimdiye kadar İtalya,Danimarka, Abu Dabi ve New York`da düzenledik ve bunların sayısını arttırmak istiyoruz.

Sporun Dünya`yı Değiştirebileceğine İnananlardan  Mısınız? Rol Model Olmak Nasıl Bir His?

Rol model olmakla ilgili duygularım karışık. Ben çocukların sadece birisine hayran oldukları için spor yapmalarını istemiyorum. Onlarda spor tutkusunu uyandırmak önemli. Bunu sizin için dışarından bir rol modelin yapması çok zor. Sadece Cristiano Ronaldo`yu sevdiğiniz için futbol oynamak sizi bir yere götürmez.

Nasıl Başladınız?

Babamdan garajda duran eski bisikleti isteyerek… 

Tabi başlangıçta profesyonel olmak ya da yarışlara katılmak gibi bir niyetim yoktu. Şehirde her yere bisikletle gitmeye başladım. Demin söylemek istediğimde aslında buydu. Önce tutku geliyor. Her fırsatta çocuklara sporun ünlü olmakla,kazanmakla ya da televizyona çıkmakla alakası olmadığını söylüyorum. Bunlar için spor yapmayın,spor bunun çok ötesinde bir şey.

Çoğu bisikletçinin Kariyerlerinde Kötü  Şöhreti var. Dopingden yarış içi skandallara, Kavgadan Yarış Dışı Sorunlara…

(Soruyu yarıda kesiyor) Bence bisiklet doping konusunda en çok bedel ödeyen spor. Bu konuda diğer tüm sporların tamamından daha fazlasını yaptı ve bu bedeli tüm sporlar için ödedi. Doping sadece bisikleti ilgilendiren bir sorun değil ki ! Bu global bir sorun. Biz üzerimize düşenden çok fazlasını ödedik. Diğer sporlar bundan faydalandı.

Aynı Yarışta Pedal Çevirdiğiniz Rakibinizin Dopingli Çıkması Nasıl Bir Duygu?

Büyük bir hayal kırıklığı. Kötü yarıştığınız ya da hata yaptığınız için kaybettiğinizde duygu yine hayal kırıklığıdır. Kazanamadığınız için mutsuz olursunuz ama en azından bilirsiniz ki kötü yarıştığınız,yanlış yerde atak yaptığınız için kaybettiniz ve bunu sineye çekersiniz,bununla yaşarsınız. Ben her zaman hatayı kabul ederim,ikinci olduğumda üzülmem,sonuçta o hataları ben yapmışımdır. O yarışı ben kaybetmişimdir Ama önümdeki adam beni doping yaparak beni geçmişse onunla ilgili herhalde onunla ilgili iyi duygular beslemem. O zaman iki konuda mutsuz olursunuz.

1- Kazanamamak                                                                                                            2- Önünüzdeki doping yaptığı için kazanamamak

İşin sırrı tamamen doğru beslenme. Doğru besleniyorsan eğer,formda kalmak için fazla spor yapmana bile gerek yok. Tabii eğer üzerine bir de spor yapıyorsan ne ala!

Kaynakça

Socrates spor dergisi (2018 Aralık)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir