İlk Kilitli Pedal Deneyimim

Evet bugün ilk kez kilitli pedal ile bisiklet sürdüm. 

BİLGİ

Kilitli pedal adından da anlaşılacağı gibi yol bisikletlerinde çok kullanılan bir pedal türü. Yol bisikleti kullanan çoğu kişi zaten bu pedalı tanır. Kilitli pedalın amacı sadece pedalı iterken güç vermek değil çekerken de pedala güç vermek için kullanılır. Böylece pedala daha çok yüklenilerek daha performanslı gidilmiş olur.

DEVAM EDELİM

Bugün pedalları yeni bisikletime taktıktan sonra denedim evet çıkarıp takabiliyorum. bir kez ileri git gel yaptıktan sonra bisikleti arabaya koyduk ve eve geldik. Eve gelir gelmez hazırlandım kaskımı taktım kıyafetlerimi giydim ve çıktım. Evimin olduğu rampayı çıktım. Benim en sevdiğim yola çıktım. İlk başta hiçbir sıkıntı yok durmama gerek yok çünkü. Ben basa basa hızlı bir şekilde yolun sonuna kadar geldim yolun sonuna geldiğimde trafik sıkıştı. Ben pedalların kilitli olduğunu unuttum ve devrildim. Muhtemelen arkamdaki arabayı kullan şöyle düşündü:

— Lan bu çocuk neden düştü ki şimdi 

Ben düştüm ve sonradan aklıma geldi ki pedallar kilitli ayağa kalktım. Önümdeki kamyonetin şöförü geldi 

— İyi misin oğlum arabaya falan vurmadın dimi 

Yani söyleyeceğim şey pedallarınızı ilk kez kilitlediğinizde gerçekten komik olaylar olabiliyor. Çok saçma şekillerde düşebiliyorsunuz. Neyse bisiklete bindim dolaştım eve giderken karşıdan karşıya geçeceğim arabaların geçmesini beklerken pedalları bu sefer unutmadım bu sefer yanlış pedalı söktüm. Ben normalde sol ayağımın üzerinde dururum. Lan dedim bi terslik var bu işte neden diğer ayağımı kullanmıyorum tam kendimi sol ayağın üzerine attım ki sol ayak pedalda ben sadece sağ ayağımı çözdüm. Sonrada atar atmaz bisikletten yine düştüm. Bisikleti de ilk defa sürüyorum bu arada hem yeni bisikletimi hemde pedalları denemiş olurum diye. Bisiklet çizilmesin diye her düşüşümde ben başka bir yerimi vurdum. İlk kez düştüğümde dizimi dışarı doğru çıkarttım diz gitti. Sonra 2. düşüşümde kolumu çıkarttım. Şimdi sol kol yok sol kol acıyor. Sol kol öldü. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir