Almanya`da İlk Elektrikli Otoban Test Ediliyor

Elektrikli araba teknolojisi, başta ABD ve Çin olmak üzere dünya genelinde büyük bir hızla gelişiyor. Ülkemizde de elektrikli arabayla ilgili yatırımlar görmek sevindiriciyken, bir güzel haber de Almanya’dan geldi. Almanya’nın Frankfurt şehrinde, elektrikli kamyon ve çekiciler için ilk şarj otobanı test edilmeye başlandı.

Siemens tarafından 2012 yılında fikir olarak ortaya atılan eHighway projesi kapsamında test edilen yol, yolun en sağ şeridine trenlerde gördüğümüz şekilde elektrik kabloları döşenmesini sağlıyor. Kamyonun üzerine takılan özel bir aparat sayesinde ise araçlar düzenli olarak şarj edilebiliyor.

Gelecekte yolda kalma sorununu kökünden çözmesi beklenen yol sistemi, yerden şarj edilen yollara göre çok daha gerçekçi durması açısından da önemli. Şu an için Almanya’nın Frankfurt şehrinin yakınlarında 10 kilometrelik bir otobana pilot proje olarak yerleştirilen kablolar, eğer istenilen başarıya ulaşırsa ülkenin 4 bir köşesine yerleştirilecek.

Alman otobanlarında çekici ve kamyonların en az yüzde 30’unun elektrikli olması durumunda 6 milyon metrik ton CO2 salınımını engelleyeceğini belirten Siemens, eHighway üzerinde 100 bin km seyahat eden 40 tonluk bir çekicinin 20 bin euro yakıt tasarrufu yapacağını açıkladı. Bu ve benzeri teknolojiler şu sıralar büyük bir hızla gelişmeye devam ediyor. Çok yakında yolların da daha akıllı bir sisteme geçtiğini göreceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir