Bisiklete KoronaVirüs Etkisi

A

ralık ayının başlarında Çin’in Wuhan kentinde ilk vakalar duyulmaya başladığından bu yana koronavirüs, dünyanın her yerine yayıldı.  Mart ayına gelindiğinde ise hastalık, küresel bir salgın seviyesine ulaştı. Bu süreçte salgından en çok etkilenenlerden biri de kuşkusuz bisiklet dünyası oldu.

Koronavirüs sebebiyle ertelenen ilk yarış Çin’de düzenlenmesi planlanan Hainan Turu oldu. 27 Ocak 2020’de açıklanan yılın ilk iptal haberi, Çin’de vaka sayısının üç bini aşması ölü sayısının ise 80’i bulması üzerine geldi.  Bu tarihte 11 ülkeye yayıldığı açıklanan virüs, takvim yaprakları 11 Şubat’ı gösterdiğinde Çin dışında onaylanan 395 vaka ve binden fazla ölüm, dünya genelinde 43.000 vaka sayısı ile 24 ülkeye yayılmıştı. Virüsün bu denli hızlı yayılması, o tarihlerde akla Tokyo Olimpiyatları’nın iptalini gündeme getirmişti. Ancak öncesinde farklı pek çok yarışın iptali gündemdeydi.

21 Şubat’a gelindiğinde UCI, Mayıs ayında yine Çin’de gerçekleşmesi planlanana Tour of Chongming Island, Tour of Zhoushan Island, Tour of Taiyuan’ın ileri bir tarihe ertelendiğini duyurdu. Bu süreçte vaka sayısı 76.000’e ölü sayısı ise 2200’e ulaşmış, Çin dışında 1200 onaylanmış vaka kaydedilmişti. İtalya’da ise onaylanmış üç vaka tespit edilmiş, bu durumun yaklaşan bahar klasiklerini riske atması endişesi yayılmıştı.

İlk üç vakanın üzerinden çok geçmemişti ki 26 Şubat’ta İtalya’da 300’den fazla onaylanmış vaka tespit edildiği açıklandı. Açıklamanın ardından RCS Sports direktörü Mauro Vegni, yarışlar konusundaki endişesini dile getirmişti. Başlamasına kısa bir süre olan Strade Bianche ve Milan-San Remo da dahil pek çok yarışın iptali konuşuluyordu.

Korkutan haberse 27 Şubat’ta geldi. 23 Şubat’ta start alan BAE Turu, beşinci etapta koronavirüs teşhisi konulan iki İtalyan ekip üyesi sebebiyle durdurulmuş, yarışa katılan 600’den fazla sporcu ve takım personeli ile gazeteci ve basın mensubunun Abu Dabi’daki otellerinde karantinaya alındığı duyurulmuştu.

UAE Tour Official@uae_tour

ANNOUNCEMENT: UAE TOUR REMAINING STAGES CANCELLED

Resmi Twitter'da görüntüle
351 kişi bunun hakkında konuşuyor

Karantina süreciyle birlikte tüm katılımcılar teste tabii tutulurken test sonucu negatif çıkanlar bir bir evlerine gönderiliyordu. Bu süreçte bazı takımlar evlerine dönebilirken UAE Team Emirates, Cofidis, Groupama-FDJ ve Gazprom-Rusvelo için karantina süreci devam etmekteydi. 1 Mart’a gelindiğinde ise iki Rus, iki İtalyan, bir Alman ve bir Kolombiyalı olmak üzere dün en az altı kişinin (bisikletçiler ve bisikletçi olmayanlar) koronavirüs test sonuçlarının pozitif çıktığı doğrulandı.

Bunun üzerine karantina sürecinin 14 Mart’a kadar uzatıldığı duyurulurken pozitif test edilen Kolombiyalı’nın, karantinada bulunan tek Kolombiyalı olan Fernando Gaviria olduğu söylentileri dolaşmaya başladı.

Bu tarihlerde dünya genelindeki vaka sayısı 87 bine ulaşırken 58 ülkede 3000’e yakın ölü sayısı kaydedilmişti.

Vaka sayısındaki hızla artan İtalya’dan gelen haber bisikletseverleri üzdü. İtalya Hükümeti aldığı kararla önce kuzeyde yer alan eyaletlerde gerçekleştirilecek 8 Mart’a kadar olan tüm sportif etkinliklerin iptal edildiğini duyurdu. Ardından 5 Mart’ta yeni bir duyuru yayınladı ve açık havada yapılacak tüm toplu etkinliklerin iptal edildiğini, tüm sportif etkinliklerin ise ancak seyircisiz hâlde yapılabileceğini açıkladı.

RCS Sport@rcssport

A seguito del diniego delle autorizzazioni da parte di alcuni organi competenti, le corse ciclistiche @TirrenAdriatico, @Milano_Sanremo e @ilgirodisicilia sono annullate. Attraverso la FCI, verrà fatta richiesta all’UCI di ricollocare le corse in altra data.

Resmi Twitter'da görüntüleResmi Twitter'da görüntüleResmi Twitter'da görüntüle
23 kişi bunun hakkında konuşuyor

İtalya Hükümeti’nin bu açıklamasının ardından RCS Sport tarafından yeni bir duyuru yayınlanarak 7 Mart Cumartesi günü koşulması planlanan Strade-Bianche’nin düzenlenmeyeceği bildirildi. Ancak diğer iki önemli yarış olan; 21 Mart’ta koşulması planlanan Milano-Sanremo ve 11-17 Mart arasında koşulması planlanan Tirreno-Adriatico’ya dair net bir karar verilmediği duyuruldu. Ancak hükümet aldığı son kararla, 3 Nisan’a kadar tüm sportif etkinliklerin iptal edildiğini paylaştı. İtalya’da vaka sayısı üç binin üzerine çıkarken ölü sayısı 107’yi bulmuştu.

Bu süreçte İtalyan Hükümeti ve yarış organizatörü RCS, peşi sıra kararlar paylaşırken takımlardan da bir bir yarışlardan çekilme açıklamaları geldi. EF Pro Cycling’in UCI’dan mart ayındaki bahar klasiklerinden ceza almadan çekilme izni istemesinin ardından kadın takımı Parkhotel Valkenburg, Astana, Alpecin-Fenix, CCC-Liv, Jumbo-Visma, Total Direct Energie, Rally Cycling, Sunweb, Israel Start-Up Nation, Movistar, Mitchelton-Scott ve Team Ineos da mart ayı boyunca yarışlardan çekildiklerini açıkladı.

Konuyla ilgili en dikkat çeken tepki ise 14 takım doktorunun bir araya gelerek ASO, RCS ve UCI yetkililerine yarışların iptalini talep eden bir mektup yazması oldu.

Toplamda 11 takımı temsil eden 14 doktor, öncelikle yetkilileri ‘güçlü bir plan’ ortaya koyamamaları nedeniyle eleştirdi. Doktorların eleştirileri, “hastalığın yayılmasına karşı protokollerin eksikliği, teşhis kaynaklarının eksikliği, hastalık sebebiyle yoğun olan tıbbi tesislerdeki eksiklikler ve karantina dönemlerinin doğru yönetilememesi başlıkları altında toplandı.

İptal edilen yarışların ardından 7 Mart’ta ise 8 Mart’ta start alacak Paris-Nice’in planlandığı şekilde koşulacağı açıklandı. Fransa’daki 613 vaka ve 9 ölüme rağmen sekiz WorldTour takımı start almaya hazırdı. Bu tarihte dünya genelindeki vaka sayısı ise 100 bini aşmış ölü sayısı 93 ülkede 3.400’e ulaşmıştı.

Yarışın başlamasının ardından 9 Mart’ta ise BAE’de devam eden karantina süreci kapsamında Gazprom-Rusvelo’dan Rus bisikletçi Dmitry Strakhov’un koronavirüs olduğu kamuoyuna duyuruldu. Hastaneye sevk edilen bisikletçinin durumunun iyi olduğu açıklandı.

12 Mart’a gelindiğinde ise bu kez Belçika’dan yarış iptali haberleri geldi. Belçika Spor Bakanı Ben Weyts, Nokere Koerse (18 Mart), Bredene Koksijde Classic (20 Mart), Driedaagse Brugge-De Panne (25 Mart), E3 BinckBank Classic (27 Mart) ve Gent-Wevelgem (29 Mart) de dahil olmak üzere Mart ayındaki tüm yarışların ertelendiğini duyurdu. Hemen akabinde İspanya’da 23-29 Mart tarihlerinde gerçekleştirilecek Katalonya Turu’nun da koronavirüs salgını nedeniyle ileri bir tarihe alındığı belirtildi.

Flanders Classics@FlandersClassic

Unfortunately no @GentWevelgem and no @DwarsdrVlaander for now this year. The general cancellation of all sports events until April 3rd is part of the measures taken by the Belgian government to limit the COVID-19 impact.

39 kişi bunun hakkında konuşuyor

Paris-Nice ise tüm yarış iptallerine rağmen devam ederken Fernando Gaviria, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımla koronavirüs olduğunu doğruladı. Karantina sürecinin testleri negatif sonuçlanan takımlar ise evlerine geri gönderildi.

Türkiye’de ise ilk vakanın ortaya çıkmasının ardından Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, önce 80’den fazla sportif organizasyonun ileri bir tarihe ertelendiğini açıkladı. Ardından 13 Mart’ta yaptığı yeni açıklamada Bakan Kasapoğlu, Nisan ayında yapılması planlanan Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun koronavirüs tedbirleri doğrultusunda Eylül veya Ekim aylarında yapılmak üzere yeniden planlanacağını bildirdi.

Akabinde İtalya’dan yeni bir erteleme haberi daha geldi. RCS Sport, önce Giro d’Italia’nın Macaristan’da koşulacak ilk üç etabının iptal edildiğini açıklarken ardından Giro d’Italia’nın kendisinin de ileri bir tarihte gerçekleştirilmek üzere ertelendiğini duyurdu. Organizasyon yetkilileri, 3 Nisan’a kadar Giro için yeni tarihin açıklanacağını da belirtirken ASO da devam etmekte olan Paris-Nice’ın son etaba gelinmeden 7. etapta bitirileceğini duyurdu. Bu duyurunun öncesinde ise Bahreyn-McLaren ekibi 6. etapta koronavirüs endişesi ile yarıştan çekildiğini duyurdu.

Giro d’Italia

@giroditalia

RCS Sport 2020 d’Italia date postponed >>> http://bit.ly/giroditalia2020_EN  | @rcssport posticipa la data del d’Italia 2020 >>> http://bit.ly/giroditalia2020_IT 

Resmi Twitter'da görüntüle
621 kişi bunun hakkında konuşuyor

Dünya genelinde ise Cape Epic, Britanya Kadın Turu, Tour of the Gila ile ABD ve Kanada’da dahil pek çok ülkede mayıs ayına kadar bir dizi yarış iptal edildi.

Vaka sayısı özellikle Avrupa’da hızla artmaya devam ederken UCI 15 Mart’ta koronavirüs önlemleri kapsamında aldığı bir dizi önlem kararını yayınladı. Uluslararası takvimdeki tüm sportif etkinlikleri ve puanlandırmaları bütün disiplinleri kapsayacak şekilde 3 Nisan 2020 tarihine kadar askıya aldığını açıklayan UCI Başkanı David Lappartient, tüm faaliyetler için sınıflandırmaların askıya alınmasını ve bu süre zarfı boyunca olimpik puanlamalar da dahil bütün puanlamaların dondurulmasına karar verildiğini açıkladı.

UCI

@UCI_cycling

In response to the current COVID-19 epidemic, the UCI has today announced a series of measures, aimed at ensuring the health of the global cycling community and beyond, as well as the sporting equity between participants.

Full press release http://bit.ly/3d0HMJv 

Resmi Twitter'da görüntüle
203 kişi bunun hakkında konuşuyor

Alınan önlemler kapsamında kendi çalışanları için de önlemler alan UCI, İsviçre Aigle’da bulunan Dünya Bisiklet Merkezi’ni kapatma kararını aldıklarını, 120 çalışanının ise 17 Mart 2020 tarihi itibariyle evde çalışabileceklerini duyurdu.

17 Mart’ta ise yarış iptalleri Nisan ve Mayıs ayını kapsayacak şekilde genişletilirken Tour of the Basque Country ve Tour of the Alps ileri bir tarihte gerçekleştirilmek üzere ertelendi, 2020 Tour de Romandie’nin ise iptaline karar verildi.

Son gelişme ise BAE takımının Kolombiyalı sprinteri Fernando Gaviria ve takım arkadaşı Arjantinli Maximiliano Richeze’ye kesin olarak koronavirüs teşhisi konmasının ardından karantinada kalmaya devam etmelerine karar verilmesi oldu.

Paris-Roubaix

@Paris_Roubaix

⚠ POSTPONEMENT OF THE 2020 PARIS-ROUBAIX ⚠

As part of the fight against the spread of Coronavirus (COVID19), Amaury Sport Organisation, with the agreement of the Union Cycliste Internationale (UCI), has decided to not organise Paris-Roubaix (12th April) on its scheduled date.

Resmi Twitter'da görüntüle
227 kişi bunun hakkında konuşuyor

Aynı gün ASO, Paris-Roubaix, La Fleche Wallone ve Liège-Bastogne-Liège’in koronavirüsün yayılmasına karşı devam eden mücadelenin bir parçası olarak ertelendiğini resmen duyurdu.

“Koronavirüsün yayılmasına karşı devam etmekte olan mücadelenin bir parçası olarak Amaury Sport Organization, UCI ile anlaşarak 12 Nisan’da start alacak Paris-Roubaix, Flèche Wallonne, Flèche Wallonne Kadın Yarışı (22 Nisan) ve Liège-Bastogne-Liège ile Liège-Bastogne-Liège Kadın Yarışı’nın (26 Nisan) planlandığı tarihte düzenlenmemesine karar verdi.”

Ek olarak kadın ve erkek kategorilerinde 30 Nisan-3 Mayıs arasında gerçekleştirilmesi planlanan Tour de Yorkshire’ın ve Flander Turu’nun da ileri bir tarihe ertelendiği belirtildi.

Böylece Paris-Roubaix, Flèche Wallonne, Flander Turu ve Liege-Bastogne-Liege uluslararası WorldTour takviminde iptali resmen açıklanan son yarışlar oldu. Bu yarışların iptali ile birlikte Paris-Roubaix Challenge ve Liège-Bastogne-Liège Challenge gibi sportif etkinlikler de pro yarışlarla birlikte ertelendi.

18 Mart’a gelindiğinde ise Paris-Roubaix, La Fleche Wallone, Liège-Bastogne-Liège ve Flander Turu’nun ardından Amstel Gold Race’in de ertelendiği resmen duyuruldu. Organizatörler, koronavirüs önlemleri kapsamında Parix-Roubaix’den bir hafta sonra, 19 Nisan’da start alması planlanan Amstel Gold Race’in de ileri bir tarihte gerçekleştirilmek üzere ertelenmesine karar verdiklerini açıkladı.

Bu kararın ardından UCI, koronavirüs sebebiyle art arda gelen iptal ve ertelemelerden sonra yarış sezonunu 20 Ekim’den 1 Kasım’a kadar uzattığını açıkladı.

KAYNAK: https://www.cyclistmag.com.tr/2020/03/17/bisiklete-koronavirus-etkisi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir