Fransa Turu Ağustos, İspanya Turu Eylül, İtalya Turu Ekim

İspanya gazetesi Marca, bu sezonki üç büyük tur için revize edilmiş tarihlerin belirlendiğini bildirdi. Günlük spor gazetesi Tour de France’ın 2-25 Ağustos’a, Vuelta a Espana’nın Ağustos’tan Eylül’e ve Giro d’Italia’nın ise Mayıs’tan Ekim’e alındığını belirtti. Üç büyük turun da yine üç hafta olarak birer hafta arayla koşulacağı belirtilirken İspanya Turu’nun, 20-27 Eylül’de İsviçre’de gerçekleşecek Dünya Yol Şampiyonası ile denk gelmemesi için nasıl planlanacağı ise henüz belirlenmiş değil.

Marca, her üç yarış için de organizatörlerin yeni tarihlerde anlaştıklarını bildirdi. Yine de Tour ve Vuelta organizatörü ASO ile Giro organizatörü RCS veya UCI’dan konuyla ilgili resmi bir açıklama henüz yapılmadı.

Ancak Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 13 Nisan Pazartesi günü yaptığı yeni açıklama ile devam eden koronavirüs salgını nedeniyle ülkede, sportif organizasyonlar da dahil tüm kamusal etkinliklerin temmuz ayı ortasına kadar iptal edildiğini duyurdu.

Macron tarafından yapılan açıklamanın ardından 27 Haziran’da Nice’te start alması beklenen Tour’un, planlandığı şekilde yapılamayacağı kesinleşti.

Marca, büyük turlar için takvim planlamasının koronavirüs salgınının gelişimine göre revize edilebileceğini de vurgularken UCI ise geçtiğimiz günlerde ertelenen yarışlar için planladığı yeni bir takvim yayınladı.

Takvimin yayınlanmasının ardından UCI Yol Bisikleti Komisyonu Başkanı Tom Van Damme de bu süreçte takvimde yeniden planlanmış olan tüm yarışların önceliği olduğunu belirtirken koronavirüs nedeniyle askıya alınan tüm yarışların yapılabilmesinin ise imkansız göründüğünü söylemişti.

 

KAYNAK: https://www.cyclistmag.com.tr/2020/04/14/fransa-turu-agustos-ispanya-turu-eylul-italya-turu-ekim-ayinda-olacak/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir