PowerMetre Çeşitleri

Önce powermetre nedir?

Güç ölçer, sürücünün güç çıkışını ölçen bisiklet üzerindeki bir cihazdır. Çoğu bisiklet güç ölçer, uygulanan torku ölçmek için gerinim ölçerler ve açısal hız ile birleştirildiğinde gücü hesaplar.

PowerMetre Modelleri

Pedal

Pedal tabanlı güç ölçerler, pedal aksına veya pedal gövdesine yerleştirilebilir. Bu tür güç ölçerler, pedallardan biri veya her ikisi aracılığıyla bisikletlinin kuvvetini tam olarak uygulandığı yerde ölçer. Her iki pedalda sensör bulunan güç ölçerler, gerçek bir çift taraflı güç ölçümü sağlayabilir, yani her iki bacakta ayrı ayrı toplanan güç verileri. Bu özellik bacaklar arasındaki farklılıklarını gözlemlemek ve düzeltmek için kullanışlıdır.

Güç ölçer pedallarının takılması ve bisikletler arasında değiştirilmesi kolaydır.

Krank Kolu

Krank bazlı güç ölçerler, krankın içine yerleştirilmiş gerinim ölçer / ler aracılığıyla her iki pedal üzerinden uygulanan torku ölçer. Güç hesaplaması, gerinim ölçerin / lerin sapması ve pedal çevirme kadansından elde edilir. Çoğu krank bazlı güç ölçer, yalnızca bir bacağın güç çıkışını ölçer veya her iki bacağın güç çıkışını ölçmek için ikinci bir sensöre ihtiyaç duyar.
Bu üniteler özel krank veya aynakol setleri gerektirir, ancak uyumluluğa bağlı olarak bisikletler arasında değiştirilmesi nispeten basit olabilir.

Sizler için en çok kullanılan güç ölçer türlerini derledim.

Kaynak: https://en.wikipedia.org/wiki/Cycling_power_meter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir