Daha İyi Kış Sürüşleri İçin

Düzgün Giyinin

Bir kış sürüşü sırasında sıcak kalmak için başınız, elleriniz, ayaklarınız ve gövdeniz açısından düşünün. Vücut ısınızın çoğu başınızdan kaçar, bu nedenle kaskınızın altında yün kullanmak sıcak kalmanıza yardımcı olur. Ellerinizi korumak için uzun parmaklı eldivenler veya eldivenler ve ayaklarınızı sıcak tutmak için termal çoraplar giyin. Çok soğuksa, iki çift çorap giymeyi ve rüzgarı ayaklarınızdan korumak için termal ayakkabı kılıflarını kullanmayı düşünün. Hem suya hem de rüzgara dayanıklı hafif, nefes alabilen bir dış ceket dahil olmak üzere gövdenizi sıcak tutmak için katmanlar giyin. Nemi ciltten uzaklaştıran kumaşların kullanılmasına da yardımcı olur. Bu, daha kuru ve sıcak kalmanıza yardımcı olacaktır. Genel bir kural olarak, sıcaklık 15°C’nin altına düştüğünde dizlerinizi korumak için bacak ısıtıcıları kullanın.

Sıcak Başlayın

Yolculuğunuza asla soğuk bir şekilde başlamayın. Yolculuğunuza sıcak, hatta biraz fazla sıcak başlayın. Dışarı çıkmadan hemen önce sıcak bir odada sıcak bir içecek için. Bu, bisiklet üzerinde daha rahat ısınmanızı sağlayacaktır.

Görünür Olun

Birçok yerde, sürücüler kış aylarında yolda bisikletçiler görmeyi beklemiyor. Hava karardıktan sonra binmeyecek olsanız bile parlak renkli giysiler giyin ve reflektörler ve ışıklar kullanın. Alacakaranlık saatlerinde bisikletçileri tespit etmek zor olabilir ve iyi bir bisiklet lambası seti (örneğin, far, arka flaşör) görüş mesafenizi önemli ölçüde artıracaktır.

Rotanızı Önceden Planlayın

Rotanızı önceden belirleyin ve bisiklet sürmek için güvenli olduğundan emin olun. Ayrıca kış aylarında rotanızı kısaltın. Aksi takdirde, enerjiniz bitebilir veya çok üşüyebilir ve kendinizi evinizden uzakta bulabilirsiniz. Evinizin yakınında, gerekirse sürüşü kısa kesmenize izin veren bir devre belirleyin.

Rüzgara Dikkat Edin

Mümkün olduğunda, yolculuğunuzun ilk yarısını ters rüzgarla yapmaya çalışın ve arka rüzgarla geri dönün. Bu, tazeyken karşıdan esen rüzgarın üstesinden gelmenize ve eve giderken arka rüzgarın avantajlarından yararlanmanıza olanak tanır. Bu, kış aylarında daha da önemlidir çünkü sürüşünüzün ikinci yarısında terli ve yorgun olduğunuzda buzlu rüzgardan kaçınmanıza izin verir.

Arkadaşlarınızla Sürün

Bir grup içinde sürmenin muazzam faydaları vardır. Daha keyifli bir deneyim olabilir, sırayla birbirinizi ısıran bir rüzgardan koruyabilirsiniz ve konuşmak zamanın daha hızlı geçmesini sağlar. Ayrıca birinin mekanik bir sorunu varsa daha güvenli ve daha kullanışlıdır.

Bisikletinize İyi Bakın

Kışın bisiklet sürmek bisikletinize zarar verebilir, bu nedenle temizliğine ve bakımına dikkat edin. Bisikleti, zinciri, dişlileri, frenleri ve jantları düzenli olarak temizlediğinizden emin olun. Aynı zamanda zinciri ve dişlileri daha sık yağlamak anlamına gelir. İyi durumda olduğundan emin olmak için kışın başında ve sonunda bisiklet dükkanınızda bir ayar yapmak isteyebilirsiniz.

Trainer`da Sürün

Dışarıda sürmek çok soğuk ve perişan olabilir. Bu, özellikle rekabetçi bir bisikletçiyseniz geçerlidir. Gerçekten soğuk, rüzgarlı, buzlu veya ıslak koşullarda çok etkili bir antrenman yapmayacaksınız. Trainer`a binmek daha güvenli bir sürüş ortamı sağlar ve aynı antrenman etkisini daha kısa sürede elde etmenizi sağlar. Çoğu bisikletçi için uygundur ve yüksek yoğunluklu egzersizler için çok etkilidir.

Kaynak: https://www.trainingpeaks.com/blog/8-tips-for-better-winter-cycling/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir