TRAİNER Mİ ROLLER Mİ ? HANGİSİNİ TERCİH ETMELİYİM ?

Koronavirüs sebebiyle evde kaldığımız şu günlerde, yasaklar ve karantina nedeniyle dışarıda bisiklet sürmek bir hayli zorlaştı. Aktif olarak bisiklet süren ve bu aktiviteyi hayatının büyük bir parçası olarak görenlerinde sayısı az değil.

Dışarıda süremeyip, evde bisiklet sürmek isteyen kullanıcıların rastladığı iki türlü alet var. Bunlar trainer ve roller olarak karşımıza çıkıyor. Bu aletleri araştıran kullanıcıların kafalarında hangisini seçsem diye bir soru işareti oluşuyor. Ondan önce bu aletleri bir incelemek gerek.

Trainer

Genel olarak tanımlayacaksak, bisikletin arka jantını yerleştirdiğimiz ve üstünde bulunan küçük makara yardımıyla dönmesini sağlayan bir alet. Trainer genelde üç farklı mekanizmadan oluşuyor ve bu mekanizmadaki güç oranı 300 watt dirençten 1400 w dirence kadar çıkabiliyor. Rollere göre daha fazla ses çıkartıyor ve olduğunuz yerde hareket etmeden pedal çeviriyorsunuz.

Roller

Roller ise bisikletinizin tekerlerini herhangi bir şekilde sabitleyemeceğiniz ve başlangıçta zorlanacağınız bir alet. Rollerin üstünde sürekli hareket etmek durumunda olacağınız için, denge konusuna alışmanız gerekiyor. Sürekli döndüğü için belli miktarda ses çıkarsa da trainere göre daha az ses çıkarıyor ve sürekli hareket ettiğiniz için sadece bacaklarınızı değil neredeyse tüm kas gruplarınızı çalıştırıyor.

Roller mi Trainer mi ? Hangisini tercih etmeliyim ?

Eğer yerinizde sabit durup pedallamak istiyorsanız ve özellikle de tırmanışınızı geliştirmek için elbette ki trainer almanız daha uygun olacaktır. Çünkü rollerde trainer gibi watt ayarı olmadığı için, roller sizi tırmanış bakımından pek geliştirmeyecektir. Ayrıca rollerde ayakta sürmek tam bir işkence ve yere düşmeniz de an meselesi.

Ancak gerçek yol hissiyatı almak ve birden fazla kas grubunu çalıştırmak istiyorsanız yani özellikle kilo vermek istiyorsanız roller alabilirsiniz. Başlangıçta denge sorunları yaşasanız dahi, günden güne alışıyorsunuz. Yukarıdaki yorumlarıma bakarak sizin için uygun olan aleti seçebilirsiniz.

KAYNAK: https://sonhaberlerimiz.com/haber/spor/trainer-ve-roller-nedir-nasil-kullanilir/

One thought on “TRAİNER Mİ ROLLER Mİ ? HANGİSİNİ TERCİH ETMELİYİM ?

  • Aralık 10, 2020 tarihinde, saat 9:42 pm
    Permalink

    Güzel ve detaylı bir anlatım olmuş. Herkesin bilmesi gereken önemli bilgiler. Bir çok kişi bilmeden trainer veya roller alıp pişman olabiliyor.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir