Richard Carapaz Liége-Bastogne-Liége`den Diskalifiye Edildi

Richard Carapaz, Liège-Bastogne-Liège’den solo atağı sırasında yasak sürüş pozisyonu nedeniyle diskalifiye edildi .

Ekvadorlu Büyük Tur yıldızı , Belçika Anıtı’nın bitişine yaklaşık 30 km uzaklıkta , günün sondan bir önceki tırmanışı olan Côte des Forges’a büyük bir saldırı başlattı , rakiplerinden sıyrıldı ve kendine 20 saniyelik bir fark açarak zafer şansı verdi.

Ineos Grenadiers için yarışan Carapaz, sonunda geri çekildi ve yarışı, nihai kazananı Tadej Pogačar’ın (UAE Team Emirates) gerisinde 29. sırada tamamladı. 

Ancak resmi sonuçlar 259 km’lik bir günlük yarıştan sonra ortaya çıkarken, Carapaz yarış jürisi tarafından diskalifiye edilmişti. 

Carapaz, yarışlarda yol bisikletlerinde ‘supertuck’ ve ön kolların zamana karşı deneme pozisyonunun kullanımını yasaklayan, yakın zamanda getirilen kuralları çiğnediği için bir yarıştan atılan en son sürücü.

(UCI)

1 Nisan’da, UCI, güvenlik gerekçesiyle bir dizi alışılmadık sürüş pozisyonunda binen herkes için katı cezalar getirdi.

Türkiye Turu’ndan İngiliz pro Alexander Richardson , bu ayın başlarında dördüncü etapta yasaklı bir sürüş pozisyonu nedeniyle, Jumbo- Visma’dan Gijs Leemreize ise sadece birkaç saat sonra Brabantse Pijl’den atıldı.  

(UCI)

UCI düzenlemeleri şu şekildedir: “Sürücü normalde bisikletin üzerinde oturma pozisyonu almalıdır. Bu pozisyon, tek destek noktasının şunlardan oluşmasını gerektirir: pedallardaki ayaklar, gidondaki eller ve sele üzerindeki koltuk. “

KAYNAK: https://www.cyclingweekly.com/news/racing/richard-carapaz-disqualified-from-liege-bastogne-liege-for-supertuck-497443

Türkçe diline çevrilip kısaltımıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir